Danske Studerendes Fællesråd opfordrer regeringen til sanktioner mod Israel, herunder at de danske videregående uddannelsesinstitutioners samarbejdsaftaler med Israel indstilles.
Situation i Gaza er kritisk.
Over det sidste halvandet år er over 53.000 mennesker blevet dræbt i Gaza og over 120.000 er blevet såret. Over 1,9 millioner palæstinensere ─ 90 procent af befolkningen ─ er fordrevet fra deres hjem. Udover de katastrofale forhold, som befolkningen lider under, ligger også Gazas uddannelsessystem bogstaveligt talt i ruiner.
DSF fordømmer Israels systematiske bombardementer af den palæstinensiske civilbefolkning og infrastruktur, tilbageholdelsen af nødhjælp og fordrivelsen af palæstinensere i Gaza og på Vestbredden, ligesom DSF fordømmer Hamas’ terrorangreb på den israelske civilbefolkning den 7. oktober 2023.
Læs hele resolutionen fra Danske Studerendes Fællesråd her