Danske Studerendes Fællesråd opfordrer regeringen til sanktioner mod Israel

Danske Studerendes Fællesråd opfordrer regeringen til sanktioner mod Israel, herunder at de danske videregående uddannelsesinstitutioners samarbejdsaftaler med Israel indstilles.

Situation i Gaza er kritisk.

Over det sidste halvandet år er over 53.000 mennesker blevet dræbt i Gaza og over 120.000 er blevet såret. Over 1,9 millioner palæstinensere ─ 90 procent af befolkningen ─ er fordrevet fra deres hjem. Udover de katastrofale forhold, som befolkningen lider under, ligger også Gazas uddannelsessystem bogstaveligt talt i ruiner.

DSF fordømmer Israels systematiske bombardementer af den palæstinensiske civilbefolkning og infrastruktur, tilbageholdelsen af nødhjælp og fordrivelsen af palæstinensere i Gaza og på Vestbredden, ligesom DSF fordømmer Hamas’ terrorangreb på den israelske civilbefolkning den 7. oktober 2023. 

Læs hele resolutionen fra Danske Studerendes Fællesråd her

Del denne nyhed

Modtag nyheder fra DSF!

Hvis du altid vil være sikker på at modtage seneste nyt fra os.